Gdzie fikcja spotyka się z prawdą, czyli wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w służbie mody.

Co widać przez takie okulary i co ma z tym wspólnego Hugo Boss?

Co widać przez takie okulary i co ma z tym wspólnego Hugo Boss?

Znacie inną dziedzinę niż moda (w dodatku tak bliską każdemu człowiekowi), która pozwala przenieść się do całkiem innej rzeczywistości – albo przynajmniej trochę poudawać? Od zawsze całe sztaby specjalistów – projektantów, stylistów, makijażystów czy fotografów – pracują nad tym, by za sprawą sesji zdjęciowych, pokazów albo po prostu nosząc konkretny strój, móc choć na chwilę znaleźć się w świecie lepszym, piękniejszym… Niedawno dołączyli do nich także spece od nowych technologii. A wraz z nimi pojawiły się pojęcia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości*. Granica między tym, co prawdziwe, a co nie, tym mocniej ulega zatarciu. Jak to wygląda w praktyce?

USIĄDŹ OBOK WINTOUR

Teraz by znaleźć się na pokazie mody słynnego kreatora, nie trzeba już być redaktorem prestiżowego tytułu. Nie trzeba nawet ruszać się z domu! Wystarczy smartfon, który wkładamy w specjalne „okulary”, jak choćby te stworzone przez Google.

okulary VR Google

I włączamy odpowiednią aplikację. W ten sposób można już było uczestniczyć w pokazie Hugo Bossa na wiosnę i lato 2016 roku. Pojawił się on bowiem w Internecie nagrany w wersji 360 st. Ja miałam okazję zobaczyć go podczas ostatniego GGC Fash & Tech Meet-Upu (jednego z cyklicznych spotkań o nowych technologiach w modzie organizowanych przez Kasię Gola), który odbył się 22 października w siedzibie Google w Warszawie. Pierwsze wrażenie? Zobaczcie sami:

Film powstał dzięki Joannie Derehajło z FashionPassion.info, która w przeciwieństwie do mnie nie straciła głowy pod wpływem nowych wrażeń i zdołała nie tylko utrzymać kamerę, ale i powiedzieć coś sensownego 😉

A jeśli chcecie wiedzieć, co widziałam przez okulary, zajrzyjcie na stronę Hugo Bossa, gdzie znajdziecie videorelację z pokazu: http://fashionshow.hugoboss.com/at

MODELKA WYSKAKUJE Z GAZETY

Okazuje się jednak, że nowe technologie są jeszcze bliżej nas. Sięgnął po nie bowiem polski duet projektantów Hector & Karger. Chłopaki wykorzystali aplikację Tap2C i we współpracy z HTC stworzyli pierwszy na świecie (!) lookbook 3D. Pomysł spodobał się redakcji magazynu Viva!Moda, która w jednym z numerów tytułu zdecydowała się opublikować sesję zdjęciową w całości poświęconą najnowszej kolekcji projektantów. Każde ze zdjęć wystarczyło zeskanować telefonem, by zobaczyć modelkę w trójwymiarze, a tym samym obejrzeć ubrania z każdej strony. To nowość nie tylko jeśli chodzi o sposób prezentacji kolekcji, ale i przełom w polskiej prasie modowej. Początek zmian?

skanuje Viva moda

AR Hector&Karger Viva1

AR Hector&Karger Viva 2

Więcej wiedzy o nowych technologiach w modzie na blogu Kasi GeekGoesChic.co

*Trochę Wikipiedii:
Rzeczywistość wirtualna
(ang. virtual reality) – obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe science-fiction).

Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Istnieją także zastosowania wspomagające jedynie dźwięk (jak aplikacja RjDj na iPhone).

Zdjęcia: Grzegorz Wieser, Joanna Derehajło, Magdalena Zawadzka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s